ciemneniebo.pl    

 "Góry Izerskie - daleka północ i gwiazdy w zasięgu nogi, czyli co łączy ciemność, gwiazdy, przyrodę i turystów" - to motto przewodnie I konferencji poświęconej zanieczyszczeniu światłem, organizowanej przez Leśny Kompleks Promocyjny "Sudety Zachodnie" Nadleśnictwo Świeradów oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Konferencja odbędzie się 21 marca 2009 roku w Świeradowie Zdroju. Wśród zaproszonych gości są nie tylko przedstawiciele urzędów miejskich, szkół, lokalnych centrów edukacji, nadleśnictwa i mediów, ale i goście z sąsiednich Czech. Swoją obecność m.in. w roli prelegentów zapowiedzieli również przedstawiciele Programu Ciemne Niebo.

 Leśny Kompleks Promocyjny „Sudety Zachodnie” powstał na bazie największej klęski ekologicznej w ekosystemach leśnych. Dzisiaj to wielkie bezkresne przestrzenie, tajemnicza historia, bezdroża, miejsca mroczne, smutne i przygnębiające, a jednocześnie przepiękne krajobrazy i wyjątkowe skarby przyrodnicze. Obszar wnętrza Gór Izerskich to nie tylko unikatowy świat przyrody na tej szerokości geograficznej, ale także wspaniałe nocne niebo ozdobione wstęgą Drogi Mlecznej. Taki widok jest niedostępny dla ponad 50% mieszkańców Unii Europejskiej dotkniętych problemem zanieczyszczenia światłem. Jednak problem ten nie ogranicza się tylko do tego, że nie możemy na co dzień oglądać nieba z tysiącem gwiazd. Jego skutki ujawniają się niestety w wielu innych dziedzinach życia.


Zainteresowanie problemem zanieczyszczenia światłem na świecie gwałtownie wzrosło w ostatnich latach. Jednym z przejawów działań mających na celu ochronę przed zanieczyszczeniem światłem jest tworzenie tzw.parków ciemnego nieba. Parki takie nie tylko pozwalają na ochronę najciemniejszych nocą miejsc na świecie, ale pełnią ważną rolę edukacyjną, pomagając uświadamiać społeczeństwu jak poważnym problemem jest zanieczyszczenie światłem. Parki ciemnego nieba to także wspaniała atrakcja turystyczna - miejsca, gdzie każdymoże zachwycić się nocnym niebem.


Góry Izerskie mają wszystko, aby stać się takim parkiem ciemnego nieba, miejscem unikalnym w skali kraju i Europy. Mamy szansę, aby połączyć tu przyjemny, aktywny odpoczynek w otoczeniu wspaniałej przyrody Gór Izerskich z poznawaniem fascynującego Wszechświata pod rozgwieżdżonym izerskim niebem.

 Miejsce konferencji: Koordynacyjnym Centrum Edukacji i Promocji Przyrodniczo-Leśnej w Nadleśnictwie
Świeradów, ul 11-go Listopada 1, 59-850 Świeradów Zdrój.
Termin: 21 marca 2009
Rozpoczęcie: godzina 11:00
Organizatorzy proszą o potwierdzenie swojego udziału drogą e-mailową lub telefoniczną:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
( 0 75 ) 78 16 333 Nadleśnictwo Świeradów

Dla osób wybierających się własnym środkiem transportu do Świeradowa, polecam następujący
szlak:
- od Wrocławia autostradą do zjazdu na drogę nr5 (kier. Jelenia Góra)
- w Bolkowie przesiadamy się na drogę nr3 na Jelenią.
- przy wyjeździe z Jeleniej skręcamy na nr30 - kierunek Gryfów/Lubań/Zgorzelec
- jakieś 3 km przed Gryfowem opuszczamy nr30 i skręcamy w drogę nr361 (kierunek Mirsk)
- stąd już prosta droga do Świeradowa (tylko nr drogi zmienia się za Mirskiem na 404)

O tej porze roku organizatorzy nie polecają drogi Jelenia - Szklarska - Świeradów.
Odcinek za Szklarską prowadzi przez góry na wysokość 800m npm.

------------------------------------

Plan konferencji

Otwarcie o godzinie 11:00, słowo wstępne – Nadleśniczy Wiesław Krzewina

I. Część referatowa „Ciemna Strona Światła”
(zanieczyszczenie światłem - czym jest, komu szkodzi)

Przerwa kawowa

II. Część referatowa „Jasna Strona Ciemności”
(jak minimalizuje się zanieczyszczenie światłem i chroni ciemność)

Przerwa kawowa

III. Część referatowa „Astroturystyka”
(jak połączyć turystykę z astronomią, czyli w kosmos z plecakiem)

IV. Krótkie podsumowanie i dyskusja
Obiad około godziny 16 – 17 i zakończenie konferencji.