ciemneniebo.pl    

 Już niespełna trzy miesiące pozostały do rozpoczęcia pierwszych działań w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Jest to najlepszy czas aby zastanowić się również nad polskimi inicjatywami podejmowanymi w tym zakresie. Obserwacje i pokazy nieba, wykłady, konkursy, wystawy astrofotografii i wiele innych działań będzie nam zapewne towarzyszyć przez cały, nadchodzący rok.  Niewątpliwie warto również zwrócić uwagę na propagowanie ochrony ciemnego nieba.

Co najmniej kilka krajów włączyło oficjalnie w swoje obchody Roku Astronomii, inicjatywy związane z tą problematyką. Już podczas sierpniowego Sympozjum Dark Sky w Wiedniu, przedstawiciele organizacji promujących ochronę ciemnego nieba deklarowali nie tylko udział w ogólnoświatowych akcjach jak np. znane nam już w Polsce Globe at Night lub Godzina dla Ziemi, ale również prezentowali własne (narodowe) inicjatywy i pomysly, których chcą się pojąć w przyszłym roku.

Jeszcze w tym miesiącu na stronie http://www.ciemneniebo.pl/ utworzona zostanie podstrona poświęcona działaniom programowym zaplanowanym na 2009 rok w naszym kraju. W listopadzie natomiast zorganizowany zostanie Panel Dyskusyjny osób i instytucji zainteresowanych propagowaniem ochrony ciemnego nieba. W spotkaniu tym wezmą również udział przedstawiciele International DarkSky Association. Do końca roku można również zglaszać własne propozycje działań związanych z ciemnym niebem w Roku Astronomii 2009 pisząc na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W Polsce przedstawicielami komitetu IYA 2009 Dark Skies (vide: http://www.astronomy2009.org/globalprojects/cornerstones/ projekt Dark Skies Awarenewss) są Julia Romanowska i Tomasz Wierzchowski, prowadzący m.in. krajowy Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP.