ciemneniebo.pl    

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, rok 2015 jest Międzynarodowym Rokiem Światła zorganizowanym przez UNESCO. Jedną z imprez mu towarzyszących był piknik naukowy zorganizowany 29 maja w Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących pod hasłem „Wiedza to światło”, gdzie wśród wielu zaproszonych wystawców znaleźliśmy się również my – Program Ciemne Niebo Polska.

duzo ludzi

Piknik rozpoczął się od pokazów tanecznych, a następnie zostały otwarte stanowiska gości pikniku. Sala szybko wypełniła się tłumem zwiedzających, którzy z zainteresowaniem oglądali oraz wykonywali doświadczenia fizyczne i chemiczne, uczyli się podstaw pierwszej pomocy, komponowali muzykę, czy obserwowali nocne niebo w Wirtualnym Obserwatorium Ciemnego Nieba.

duzy globusNasze stowarzyszenie zajmowało się przede wszystkim edukacją na temat zanieczyszczenia światłem i racjonalnej polityki oświetleniowej – zgodnie z programem Ciemne Niebo. Już od samego początku, uwagę odwiedzających przykuwał namiot WOCN, który posłużył za model kuli ziemskiej o średnicy 7 metrów. Co ciekawe, Europa oraz Ameryka Północna były przedstawione nocą, dzięki czemu można było zobaczyć gdzie problem zanieczyszczenia światłem jest największy. Gro uczestników było zadziwiona faktem, że duże miasta takie jak Katowice, Londyn czy Warszawa są tak wyraźnie widoczne nocą z kosmosu.

maly globus

Oczywiście oprócz prezentowania problemu zanieczyszczenia światłem, pokazywaliśmy również, w jaki sposób da się z nim walczyć. Uczestnicy naszych pokazów w Wirtualnym Obserwatorium Nocnego Nieba mieli okazję zobaczyć zarówno prawdziwie ciemne niebo, jak i to zanieczyszczone światłem, natomiast na stanowisku obok pokazywane były wzory prawidłowych lamp (zachęcamy do odwiedzenia naszego artykułu: http://ciemneniebo.pl/pl/przyklady-oswietlen), oraz makieta, na której zamontowano model takiego oświetlenia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko do testowania wpływu światła niebieskiego i czerwonego na wzrok. W tym miejscu odwiedzający mogli na własnej skórze przekonać się, że światło niebieskie dużo bardziej podrażnia nasze oczy i z tego powodu powinniśmy stosować światło o barwie ciepłej, a nie zimnej (więcej na ten temat http://ciemneniebo.pl/pl/artykuly/22-artykuly-i-publikacje/254-czy-oswietlenie-led-jest-dobre).

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych imprezach Wirtualnego Obserwatorium Ciemnego Nieba:

  • 13 czerwca - Szczawnica
  • 20-21 czerwca - Zabrze
  • 7-25 września - powiat kutnowski