ciemneniebo.pl    

VIII Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej! Rok 2020 zapadnie w naszej pamięci nie tylko jako czas początku pandemii COVID-19, ale i również najdłuższego z dotychczas organizowanych edycji tego, corocznego wydarzenia spod znaku muzyki i gwiazd w Beskidzie Żywieckim. Od 12 do 15 sierpnia br. zapraszamy bowiem na cykl obserwacji ciemnego nieba i towarzyszących im koncertów muzycznych, a także licznych prelekcji w formie kina plenerowego, które po raz pierwszy - podobnie jak relacje z sesji astronomiczno-muzycznych, będą transmitowane on-line na kanale YouTube i nie tylko. Po raz pierwszy w Sopotni Wielkiej oprócz całego oświetlenia ulicznego, zgasimy również... Księżyc! Żeby tego było mało, w tym roku Festiwal Ciemnego Nieba może odbyć się nawet w Twoim przydomowym ogródku, gdyż rozdajemy 25szt. teleskopów Sky Watcher 130mm w ramach wakacyjnych meetingów z teleskopami! 

VIIIFCN plakat male

 

Niestety, zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 zweryfikowało nasze wcześniejsze plany związane z Festiwalem Ciemnego Nieba w 2020r. Byliśmy zmuszeni zrezygnować z dotychczasowej, wręcz otwartej formy plenerowych obserwacji dla kilkuset osób i z alternatywą zajęć zastępczych na hali sportowej w przypadku niepogody. Epidemia odbiła się również bardzo mocno na stabilności funkcjonowania naszej organizacji, czyli głównego organizatora - Stowarzyszenia POLARIS - OPP, z uwagi na trwającą nadal zapaść w sektorze działalności, do której zalicza się prowadzona przez nas tzw. "astro-turystyka". Dlatego też tegoroczny Festiwal Ciemnego Nieba jest zupełnie inny i w ramach aż 4 dni i 3 nocy organizujemy:


 



30 stanowisk obserwacyjnych

 

Z uwagi na zalecenia sanitarne i obowiązujące przepisy dot. stanu epidemicznego w Polsce, tegoroczne obserwacje w plenerze przy muzyce odbędą się na uprzednio wyznaczonym polu z numerowanymi stanowiskami o wymiarach ok. 3,5m na 4,5m, usytuowanych liniowo do kierunku wiatru, który zazwyczaj wieje z południowego zachodu. Na łące wytyczone zostaną ścieżki dla uczestników w celu przemieszczania się do drogi głównej jak i usytuowanych nieco dalej toalet przenośnych typu toi-toi. Ochrona jak i koordynatorzy będą czuwali nad zajmowaniem przydzielonych miejsc. S1.4 VIIIFCNJedno stanowisko może zajmować maksymalnie jedna rodzina lub osoby przebywające na co dzień ze sobą (maksymalnie 4 - 5 os.). Parking dla samochodów będzie znajdował się ok. 150m. od łąki obserwacyjnej. Prosimy o uwzględnienie tego faktu przy zabieraniu wyposażenia. UWAGA! Dokładna lokalizacja miejsca obserwacji wraz z instrukcjami oraz numerem przydzielonego stanowiska i ewentualnego miejsca parkingowego, będzie rozesłana do zarejestrowanych uczestników za pośrednictwem poczty e-mail i/lub potwierdzona wiadomością SMS.

 

linia pion1Sprzęt optyczny podczas VIII Festiwalu Ciemnego Nieba będą obsługiwali m.in. członkowie szkolnego koła astronomicznego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu w roli wolontariuszy, jak również koordynatorzy Stowarzyszenia POLARIS - OPP oraz naukowcy z zaprzyjaźnionych instytucji. W trakcie wspólnych obserwacji bądź rozmowy przy ich stanowiskach, apelujemy o zakrywanie ust i nosa za pomocą maski w celu ograniczenia możliwej emisji wirusa SARS-CoV-2. Jeśli to możliwe, prosimy o niedotykanie teleskopów dłońmi!

 

W przypadku udziału bezpośredniego przy sprzyjającej pogodzie (obserwacja plenerowa) proponujemy zabrać własne leżaki lub karimaty oraz koniecznie ciepłą odzież, koce lub śpiwory i latarki tylko ze światłem czerwonym, które mniej podrażnia nasze oczy w ciemności. Używanie światła białego lub lampy błyskowej może skutkować nałożeniem dodatkowej opłaty i usunięciem z wydarzenia.

 

infografika covid Large

nie covid


Z uwagi na zagrożenie epidemiczne, każdy uczestnik zobowiązany jest posiadać latarkę ze światłem czerwonym, która musi być włączona w momencie przemieszczania się po terenie obserwacyjnym! Możemy nie zauważyć kogoś w ciemności i wpaść przypadkowo na inną, poruszającą się osobę. Bez włączonej latarki  istnieje ryzyko braku zachowania wymaganego przepisami dystansu społecznego!

 


Z uwagi na popularyzatorsko-edukacyjny charakter wydarzenia obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, środków odurzających, palenia wyrobów tytoniowych i pochodnych oraz stosowania innych używek w trakcie całego programu VIII Festiwalu Ciemnego Nieba. Osoby niestosujące się mogą zostać obciążone kosztami usunięcia przez organizatorów z wydarzenia.



25 teleskopów do rozdania

 

 

W ramach środków Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię" oraz ze wsparcia Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, rozdajemy 25szt. teleskopów astronomicznych dla początkujących pasjonatów nieba, nie tylko na czas wspólnych obserwacji w trakcie VIII Festiwalu Ciemnego Nieba, ale i również do domu! O szczegółach tej akcji można poczytać w osobnym artykule klikając na poniższy baner. UWAGA! Z tytułu bardzo dużego zainteresowania bezpłatnym wypożyczeniem teleskopu Sky Watcher 130mm, ilość dostępnych egzemplarzy bardzo szybko się wyczerpuje. Po 1 sierpnia 2020r. do rozdysponowania będzie kolejne 5szt tego teleskopu, a także "rezerwowe" już egzemplarze ze stanu własnego Stowarzyszenia POLARIS-OPP lub zwracane przez uczestników wyjeżdżających na wakacje za granicę Polski. Tworzone są listy rezerwowe wg kolejności nadsyłanych zgłoszeń.

 



Wieczory z muzyką na żywo

 

saxophonTrio w składzie: skrzypce, pianino oraz trąbka / saksofon, poprowadzi Laura Ujma - absolwentka PSM II stopnia w Katowicach, której wykonywane utwory jak "Interstellar" czy "Bad Guy", mieliśmy okazję usłyszeć podczas zeszłorocznych koncertów m.in. pod Sferycznym Ogrodem Badawczym. W tym roku występy muzyczne na żywo będą odbywały się wieczorami: 14 sierpnia od godz. 23:00 wraz z "Meetingiem z teleskopami" oraz 15 sierpnia 2020r. od godz. 21:00 do ok. 0:00. Utwory będą przeplatane prelekcjami i obserwacjami nieba w plenerze. W przypadku niepogody odbędą się one bez udziału publiczności za pośrednictwem programu Zoom (dostęp dla osób, które wezmą udział w akcji crowdfundingowej przy kwocie wsparcia w wysokości 10zł.). Co ciekawe - w trakcie meetingu będzie można również wygrać drobne upominki w konkursie za najszybszą odpowiedź na pytania dot. astronomii i ochrony ciemnego nieba.

 



Prelekcje w formie "kina plenerowego"

 

Każdego, festiwalowego wieczoru zapraszamy na plenerowe prelekcje zaproszonych gości, specjalistów, naukowców i koordynatorów Programu Ciemne Niebo. Będą się one odbywać z zachowaniem podobnych zasad co w przypadku terenowych obserwacji nieba - wytyczone zostanie 20 stanowisk z zachowaniem odpowiedniego dystansu, gdzie wykorzystując dużą ścianę budynku siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP, będzie można zobaczyć wyświetlane obrazy z przenośnego projektora. Prelegenci będą mieli także indywidualne nagłośnienie. W przypadku niepogody będzie można wysłuchać wystąpień i zobaczyć prezentacje za pośrednictwem programu Zoom (dostęp dla osób, które wezmą udział w akcji crowdfundingowej przy kwocie wsparcia w wysokości 10zł.).

Program prelekcji i wystąpień prezentuje się w tym roku następująco:

12 sierpnia 2020r., godz. 19:00:
Natalia Krzeszowiak, Jakub Konior, projekt EKS - Dark Sky Community, założenia, zasady i koncepcja projektu,
Aleksandra Nawrat, projekt EKS - prawo do ciemności w nocy, 
dr Paweł Drożdżal
- petycje i starania o zmiany legislacyjne w prawie polskim dot. redukcji zanieczyszczenia światłem,

13 sierpnia 2020r., godz. 19:00:
dr inż. Anna Kołton, Uniwersytet Rolniczy - wpływ sztucznego światła nocą na świat roślin za przykładem zieleni miejskiej,
Julia Nawalkowska, Fundacja Satelitarna Polarisu - co nam spada z nieba, czyli wirtualna prezentacja kolekcji meteorytów POLARIS-OPP,
Konrad Kopański, inż. Wojciech Noga, Instytut Fizyki Jądowej PAN w Krakowie
- rzecz o promieniowaniu kosmicznym i nie tylko,

14 sierpnia 2020r., godz. 23:00:
Krzysztof Dwornik, Planetarium Śląskie - meeting z teleskopami na żywo w plenerze,
Michał Goraus, Piotr Nawalkowski, Stowarzyszenie POLARIS-OPP - mitologia gwiazdozbiorów na dzisiejszym niebie,

15 sierpnia 2020r., godz. 19:00:
prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta, Uniwersytet Warszawski
- o wpływie ciemności na nasze zdrowie,
dr Sylwester Kołomański, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego - o systemach monitoringu zanieczyszczenia światłem ALPS,
Natalia Krzeszowiak, proj. EKS - rozstrzygnięcie konkursu makiet i modeli ciemnego nieba z wręczeniem dyplomów oraz czeków.



Lista prelegentów jest stale aktualizowana i uzupełniana. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany programu w każdym momencie z uwagi m.in. na stan pandemii COVID-19.

 



Zgasną ulice i zgaśnie Księżyc...

 

O godz. 0:00 nie tylko w Sopotni Wielkiej, ale w większości Gminy Jeleśnia wygaśnie całe oświetlenie publiczne (latarnie, iluminacje, dekoracja itp.). Dzieje się tak za sprawą nie ciemnego nieba, lecz oszczędności, jednak my jako pasjonaci astronomii korzystamy na tym dodatkowo, gdyż poprawia się widoczność obiektów na ciemnym niebie. Jednak nawet gdy latarnie uliczne w Sopotni Wielkiej świecą, to Drogę Mleczną czy meteory widać tu bardzo dobrze, dzięki zainstalowanym przed kilkoma laty oprawom z płaskimi szybami. Aktualnie w ramach projektu finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności, pomagamy także mieszkańcom w modernizacji nieprawidłowych źródeł światła wokół gospodarstw na tym terenie. Ciekawostką jest jednak dodatkowo Księżyc. W trakcie VIII Festiwalu Ciemnego wiz4 ksiezycNieba będzie on podwójnym bohaterem, gdyż jako 3m. model pneumatyczny podświetlony od środka, zabłyśnie w pełni wraz z rozpoczęciem koncertu o godz. 21:00 w dn. 15 sierpnia i zgaśnie tuż po północy - być może za sprawą jednej z osób, która zdecyduje się wziąć udział w akcji crowdfundingowej. Natomiast oprócz tego ten prawdziwy Księżyc jako wąski sierp pojawi się nad ranem na niebie w towarzystwie (koniunkcja) jasnej planety Wenus - ok. godz. 3:00, w dn. 15 sierpnia br. Zarówno jeden jak i drugi widok będzie z pewnością "nieziemski"!

 



Akcja crowdfundingowa

 

crowdfundingWesprzyj Program Ciemne Niebo jak i Festiwal dowolną wpłatą, pomagając nam tym samym przetrwać ten trudny rok w funkcjonowaniu. Aby jednak nie były to tylko "puste słowa", postanowiliśmy w tym roku uruchomić akcję crowdfundingową, w ramach której oferujemy następujące, specjalne benefity, dla osób które wpłacą konkretne kwoty:

5zł. - w ciągu danego miesiąca będziesz otrzymywać powiadomienia SMS o ciekawych zjawiskach astronomicznych na niebie, meetingach z teleskopami, konkursach czy innych wydarzeniach organizowanych przez Program Ciemne Niebo w Polsce. W tytule przelewu podaj numer telefonu.

10zł.  - otrzymasz link do wszystkich meetingów w programie Zoom, realizowanych podczas VIII Festiwalu Ciemnego Nieba koncertów muzycznych na żywo oraz prelekcji gości, naukowców i zaproszonych specjalistów (zarówno podczas pogody jak i niepogody). W tytule przelewu podaj adres e-mail.

15zł.  - po raz pierwszy w trakcie Festiwalu Ciemnego Nieba można będzie usłyszeć i zadedykować "zamówiony" wcześniej utwór ulubionej ścieżki dźwiękowej w wydaniu instrumentalnym. W ten sposób można wesprzeć wydarzenie tylko do 10 sierpnia, gdyż wykonanie danego utworu wymaga wyszukania nut (o ile będą dostępne!). Zastrzegamy sobie prawo zagrania utworów, których tematyka koreluje z Festiwalem. W tytule przelewu podaj numer telefonu.

20zł. - za to wsparcie możliwe będzie obejrzenie wnętrza naszej Stacji Kosmicznej YSS w zupełnie nowej formie, dzięki zainstalowanym wewnątrz śluzom pneumatycznym z jednokierunkowym przepływem powietrza. Model wnętrza będzie można zwiedzić do końca wakacji 2020r. Czas zwiedzania ok. 15min. w ustalone telefonicznie dni. W tytule przelewu podaj adres e-mail.

30zł. - w tej kwocie otrzymasz jedno łóżko polowe bądź leżak, który rozłożymy i będzie na Ciebie czekał na stanowisku obserwacyjnym podczas jednej, wybranej nocy w trakcie VIII Festiwalu Ciemnego Nieba (tylko w momencie rezerwacji jednego z 30 stanowisk na miejscu obserwacyjnym). W tytule przelewu podaj uzyskany numer rezerwacji: "VIIIFCN-...".

50zł. - pod namiotem "astro-drive-thru" zlokalizowanym w trakcie Festiwalu przed siedzibą Stowarzyszenia POLARIS - OPP, będzie oczekiwać na Ciebie wyjątkowy wisiorek lub brelok do kluczy wykonany przez naszą młodzież, zawierający oryginalny pył międzyplanetarny, a dokładniej fragmenty i materiał po cięciu meteorytów przypominający regolit księżycowy! W tytule przelewu podaj numer telefonu.

100zł. - wpłacając sto złotych otrzymasz pakiet materiałów informacyjnych nt. zanieczyszczenia sztucznym światłem, broszurę IAU, tegoroczny plakat VIII Festiwalu Ciemnego Nieba z podpisami prelegentów oraz... oryginalny, kilkugramowy okaz meteorytu NWA 869, jako symbolika "spadających gwiazd" z roju Perseidy. W tytule przelewu podaj numer telefonu.

300zł. - w ramach tej kwoty zorganizujemy wieczorny, 2h. pokaz nieba dla dwóch osób w kopule Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej przy spokojnej muzyce płynącej z głośników, bez tłumów, zgiełku czy ryzyka epidemicznego, gdyż kopuła w sierpniu 2020r. będzie funkcjonowała również automatycznie! W tytule przelewu podaj numer telefonu.

500zł. . - do Twojej dyspozycji (jak i maksymalnie dwóch, dodatkowych osób tobie bliskich), będzie pokład naszego, kultowego samochodu marki TARPAN. Po zdjęciu białej nadbudowy będzie można rozłożyć koce, śpiwory i poduszki, po czym nasze Mobilne Obserwatorium zawiezie Was na obserwację terenową "spadających gwiazd" Perseidów na terenie Sopotni Wielkiej. Z zainstalowanych na dachu auta urządzeń będzie można monitorować warunki pogodowe dzięki zabudowanej stacji meteorologicznej czy też wysłuchać prelekcji koordynatora prowadzącego. Obserwacja może trwać maksymalnie 3h. i będzie ją można zrealizować do końca sierpnia 2020r. po wcześniejszym ustaleniu terminu. W tytule przelewu podaj numer telefonu.

1000zł. - planujesz wesele, urodziny pasjonata kosmosu, a może po prostu rodzinne "garden party"? Jeśli wpłacisz na rzecz Programu Ciemne Niebo niniejszą kwotę, na jedną noc otrzymasz od nas... Księżyc. Dokładnie będzie to 3m. model naszego naturalnego satelity, utrzymywany za pomocą dmuchawy pneumatycznej i rozświetlony w nocy od środka! Osoba, która jako pierwsza dokona takiej wpłaty, będzie mogła również wygłosić 3min. przemowę podczas VIII Festiwalu Ciemnego Nieba, po czym zgasi samodzielnie gigantyczny Księżyc podczas kulminacyjnej obserwacji 15 sierpnia 2020r. W tytule przelewu podaj numer telefonu.

2000zł. - jeśli znajdzie się tak hojny wpłacający, to w zamian będzie mógł wybrać jedną, dowolną planetę z naszego modelu Misji po Układzie Słonecznym, którą rozłożymy przy jego domu i będzie mógł w niej wykonać opisane w naszym folderze warsztaty indywidualnie. Planetę wraz z wyposażeniem dostarczymy w obrębie do 100km. od Sopotni Wielkiej. Do zrealizowania przed 30 września 2020r. W tytule przelewu podaj numer telefonu oraz adres e-mail.

10 tys zł. - to propozycja dla "platynowego sponsora", który w ramach takiej wpłaty będzie mógł otrzymać od nas ekspozycję całego modelu Układu Słonecznego na jedną dobę, jako wystawy bez warsztatów, w dowolnym miejscu kraju (obowiązują ograniczenia) do końca października 2020r. W tytule przelewu podaj numer telefonu oraz adres e-mail.

Czytaj pełny artykuł o tej akcji crowdfudingowej...

Wpłaty można dokonywać najlepiej przelewem na poniższe konto:

Stowarzyszenie POLARIS - OPP
02 1160 2202 0000 0000 2853 5258

lub też gotówką w godzinach obsługi biura VIII FCN, codziennie między 17:00 - 19:00 w namiocie "astro-drive-thru" zlokalizowanym przy siedzibie POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej. 

 

Zarejestruj swój udział bezpośredni lub on-line,
wypełniajac poniższy formularz:

formularz viiifcn

 

Zapraszamy!

 

baner 800x400 v1 lns

Używamy plików cookie

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.