Termin: 25-27 września 2015
Miejsce: Kraków - Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej; Sopotnia Wielka - zajazd Śnieżka i siedziba Stowarzyszenia POLARIS-OPP; Niepołomice - siedziba Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego.
Organizatorzy konferencji: Instytut Zaopatrzenia w Wodę i Ochrony Środowiska Politechniki Krakowskiej (PK), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA), Stowarzyszenie POLARIS - OPP, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Katedra Astronomii (UP), Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych (UW), Uniwersytet Wrocławski, Instytut Astronomiczny (UWr), Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach (MOA), Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie (MPWiK).
Witryna: http://lightpollution.pk.edu.pl/konf2015/index.php
Sprawozdanie:
W dniach 25-27 września 2015 r. w Krakowie odbyła się III Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem, tym razem gospodarzem wydarzenia była Politechnika Krakowska. Dla przypomnienia warto dodać, że konferencja co roku organizowana jest w innym mieście i zmienia swojego gospodarza. W roku 2014 był to Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, zaś w 2013 roku w organizację konferencji zaangażowani byli studenci naukowych kół astronomiczno-przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja ta z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, i tak ze studenckiego pomysłu bardzo szybko stała się inicjatywą rozpoznawalną nie tylko w kręgu środowisk walczących z problemem zanieczyszczenia świetlnego, bowiem do grona tego powoli dołączają również instytucje państwowe, władze samorządowe, organizacje pozarządowe a także firmy oświetleniowe.
Uroczyste otwarcie konferencji miało miejsce na terenie kampusu głównego Politechniki Krakowskiej, zaraz po nim niezwykle ciekawy wykład inauguracyjny pt. „Sztuczne światło a zwierzęta nocne” wygłosił Prof. dr hab. Bronisław Wojciech Wołoszyn z Centrum Informacji Chiropterologicznej. Tego dnia odbyła się sesja poświęcona technologiom oświetleniowym, podczas której okazję do pochwalenia się bogatą ofertą opraw chroniących ciemne niebo mieli m.in. przedstawiciele różnych firm oświetleniowych. Zaprezentowane zostały także ciekawe wnioski płynące z badań nad zależnościami występującymi między rodzajem oprawy a emisją światła sztucznego do górnej półsfery.
Jeszcze tego samego dnia po sesji referatowej i posterowej uczestnicy konferencji udali się do Obszaru Ochrony Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej gdzie odbyła się sesja poświęcona metodom ochrony naturalnej ciemności. Wykład wprowadzający poświęcony „Historii ochrony ciemnego nieba w Sopotni Wielkiej” wygłosił Piotr Nawalkowski, koordynator programu Ciemne Niebo inicjator powołania tego typu obszaru we wspomnianej miejscowości. Po tej sesji, uczestnicy udali się do siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP, gdzie m.in. gospodarze pokazali interaktywną Makietę Sopotni Wielkiej 2050, dzieło lokalnej młodzieży.
Kolejne dwa dni konferencji odbyły się na terenie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Sesja pierwsza poświęcona była tematom astronomii, meteorologii i fizyki atmosfery, druga omawiała problem zanieczyszczenia światłem od strony socjologicznej i medycznej. Następnie po krótkim spacerze wzbogaconym lokalnymi atrakcjami związanymi z odbywającym się właśnie w tych dniach spotkaniem miłośników historii „Pola Chwały”, uczestnicy konferencji udali się na Zamek Królewski w Niepołomicach. Tam odbyła się trzecia tego dnia sesja poświęcona architekturze. Ostatniego dnia ponownie dominowały tematy na pograniczu medycyny i biologii, podczas ostatniej sesji zamykającej konferencję skupiono się na wpływie światła sztucznego na organizm człowieka. Na koniec gospodarze Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego uraczyli gości pokazem w planetarium. Organizatorzy podziękowali prelegentom za ciekawe referaty, uczestnikom za przybycie i zainteresowanie tematyką, i tym samym III Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem dobiegła końca.
Plany na IV edycję oczywiście już są, z przyjemnością o nich zawiadomimy, gdy znanych będzie więcej szczegółów.
Niech ciemność będzie z Wami :)
Opracowała:
Katarzyna Tomasik