ciemneniebo.pl    

Plakat XIII Festiwalu Ciemnego Nieba.XIII Festiwal Ciemnego Nieba zagości w tym roku aż w trzech miejscowościach - Sopotni Wielkiej, Mrozach i Ostrowiku. Po raz pierwszy w historii tych zjazdów w programie przewidziane zostały wydarzenia zamiejscowe, związane ze zwiedzaniem obserwatorium UW na obszarze ochrony ciemnego nieba CN-007, ale i także odbywającego się tuż obok pikniku "Lata z Radiem i Telewizją Polską" w gminie Mrozy, gdzie swoją wystawę o nazwie Discovery Space Station z elementami dot. ochrony ciemnego nieba, zaprezentuje Stowarzyszenie POLARIS-OPP. Trzynasty FCN to także trzy noce wydarzeń, wśród których nie zabraknie akcentów muzycznych pod gołym niebem i obserwacji Perseidów oraz innych obiektów z terenu International Dark-Sky Community w Sopotni Wielkiej. Szczegóły dostępne są w aktualizowanym na bieżąco harmonogramem...

 

 

 14/15 sierpnia 2025r., (czwartek/piątek)

Tym razem kulminacyjny moment Festiwalu przypadnie już na samym początku zjazdu w Sopotni Wielkiej. Dzięki długiemu weekendowi sierpniowemu, wieczór i noc z czwartku na piątek warto zarezerwować na wspólne obserwacje Perseidów na tle chronionego, ciemnego nieba przy muzyce na żywo pod gwiazdami. W tym celu wyznaczone zostanie miejsce na rozłożenie koców, karimat, leżaków czy nawet małych namiotów w plenerze, co będzie można zrobić już od godz. 15:00 w czwartek. Aby tego dokonać, konieczne będzie jednak wcześniejsze stawienie się do punktu informacyjno-rejestracyjnego XIII FCN w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej, celem odbioru mapki z przydziałem miejsca i oznaczenia swojego stanowiska. O godzinie 18:00 zainaugurujemy oficjalnie otwarcie XIII Festiwalu Ciemnego Nieba, co nastąpi na wskazanym w rezerwacji polu obserwacyjnym lub na Sali Wielofunkcyjnej POLARIS-OPP na wypadek niesprzyjającej pogody. O lokalizacji powiadomimy w harmonogramie jak i naszych social mediach. Przy zachodzącym Słońcu około godz. 19:00 zaprosimy po raz pierwszy w historii Festiwali Ciemnego Nieba, do wspólnego ćwiczenia jogi na dobry początek wieczorno-nocnej aktywności. Zajęcia poprowadzi Anna Studencka i polecamy zabranie wygodnej odzieży oraz koca lub karimaty (zarówno do rozłożenia na trawie jak i ewentualnie na sali w przypadku opadów deszczu). Od 20:00 rozpocznie się tradycyjnie realizacja programu obserwacyjnego z muzyką w tle, przeplataną prelekcjami plenerowymi naukowców i zapraszanych gości. Na liście ekspertów i ekspertek pojawią się m.in. prof. Krystyna Skwarło-Sońta z UW, dr Anna Kołton z UR, dr hab. Przemysław Tabaka z PŁ, dr Monika Sitek z UW, mgr Krzysztof Dwornik z Planetarium Śląskiego i inni. Oprawę muzyczną w duecie: klarnet i skrzypce, zapewnią natomiast Anna Walatek i Maria Suchoń - absolwentki szkoły muzycznej II stopnia w Żywcu, a koordynacją tej części XIII Festiwalu Ciemnego Nieba zajmie się znana już doskonale z XII FCN w 2024 fortepianistka, Katarzyna Knapek. Taka kompozycja nieba, muzyki i fachowej wiedzy o niebie czy otaczającej nas przyrodzie nocnej potrwa najdalej do godz. 3:00 w nocy. 

Wszystkie osoby znajdujące się na Miejscu Obserwacyjnym zobowiązane są do przestrzegania Karty Zasad Obserwatora oraz kilku następujących zasad specjalnych:

 


UWAGA! Osoby udające się na Miejsce Obserwacyjne w plenerze swoim samochodem, zobowiązane są do zgłoszenia tego faktu w formularzu (na końcu tego artykułu) poprzez podanie numeru rejestracyjnego auta. W przeciwnym razie służby porządkowe XIII FCN nie wpuszczą pojazdu na wyznaczone miejsca do zaparkowania samochodów, a pozostawienie auta w niedozwolonym miejscu może skutkować jego odholowaniem na koszt właściciela. 

 

 

15 sierpnia 2025r., (piątek)

Świąteczny dzień wolny w tym tygodniu sierpnia rozpoczniemy o godz. 12:00 od zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego oraz Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej. Prawdziwym unikatem będzie także możliwość dowiedzenia się nieco więcej o makiecie ochrony ciemnego nieba w Sopotni Wielkiej w skali H0, którą aktualnie rozbudowują i odnawiają członkowie i członkinie grupy inicjatywnej w ramach projektu "Nasza lokalna przyszłość", dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. O historii makiety prezentującej ochronę ciemnego nieba i zanieczyszczenie światłem z 2006 roku można poczytać na stronie Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Zaś od godz. 13:00 na Sali Wielofunkcyjnej rozpocznie się blok prelekcji zaproszonych gości z Light Pollution Think Tank. Około 15 minutowe prezentacje wygłoszą naukowcy zajmujący się m.in. techniką oświetleniową, zdrowiem, roślinami, astronomią, astroturystyką czy badaniami zwierząt, a wszystko to w kontekście problematyki zanieczyszczenia światłem i korzyści z ochrony ciemnego nieba. Będzie również zapowiedź wyjątkowej wycieczki do innego, czynnego obszaru ochrony ciemnego nieba, jakim jest strefa wokół Obserwatorium Astronomicznego UW w Ostrowiku. Z tego też powodu skrócone zostaną obserwacje tego dnia jedynie do wieczornych pokazów teleskopowych w otoczeniu siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Te od godz. 20:00 poprowadzą Michał Goraus - Wiceprezes POLARIS-OPP oraz Krzysztof Dwornik - Planetarium Śląskie / POLARIS-OPP, zapraszając na kameralną sesję astronomiczną z wykorzystaniem sprzętu optycznego jak Sky-Watcher 12'' Synta Dobson czy lornetki. Pokazy tego wieczoru zakończą się najdalej około północy. 

 

 

 


16 sierpnia 2025r., (sobota)

Ten dzień przejdzie z pewnością do historii Festiwali Ciemnego Nieba, gdyż po raz pierwszy osobom uczestniczącym w tym wakacyjnym zjeździe będziemy chcieli zaproponować całodzienną wycieczkę autokarową do innego obszaru ochrony ciemnego nieba, jaki znajduje się w gminie Celestynów. To właśnie tam znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego w Ostrowiku, gdzie dr Monika Sitek - kierowniczka placówki, oprowadzi zainteresowanych i opowie o pracy zawodowych astronomów, którzy borykają się z narastającym zanieczyszczeniem sztucznym światłem oraz przedstawi wysiłki ku ochronie ciemnego nieba w tym miejscu.Będzie to nie lada okazja do zwiedzania jednego z najstarszych obiektów badawczych z zakresu astronomii obserwacyjnej w Polsce. 
To jednak nie wszystkie atrakcje tego dnia. Uczestnicy, którzy zapiszą się na wyjazd będą mogli najpierw zwiedzić model Discovery Space Station, zbudowany przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP z okazji polskiej misji kosmicznej Ignis na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Model ten od końca czerwca podróżuje po Polsce w ramach tournee "Lata z Radiem i Telewizją Polską", goszcząc m.in. w Jeleśni, Elblągu, Zakopanem, Chorzowie i innych miastach. Tego dnia model DSS zostanie wyeksponowany raptem kilkanaście kilometrów od Obserwatorium w Ostrowiku, tj. w gminie Mrozy, nieopodal sołectwa Jeruzal gdzie Telewizja Polska nagrywała słynny serial komediowy "Ranczo". Naszym celem wyjazdu będzie jednak piknik rodzinny Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, bowiem w tym miejscu zorganizowana zostanie mobilna wystawa POLARIS-OPP jak i wielu innych instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych czy ministerstw uczestniczących w trasie koncertowej. Udział uczestników XIII Festiwalu Ciemnego Nieba w wydarzeniu "Lata z Radiem" doskonale koreluje również z motywem przewodnim naszych zjazdów, gdyż jest to połączenie nauki i edukacji o kosmosie z muzyką pod gołym niebem, a przy odrobinie szczęścia z pogodą dodatkowo zorganizujemy także pokazy teleskopowe wieczornych obiektów lub tarczy Słońca za dnia z użyciem teleskopu Coronado. Powrót do Sopotni Wielkiej autokarem przewidywany jest najdalej przed północą. Miejsce zbiórki jak i zakończenia podróży dla zgłoszonych uczestników XIII FCN będzie miał miejsce przy Obserwatorium Astronomicznym w Sopotni Wielkiej (parking przy budynku szkoły). Dojazd do tego miejsca jak i wyżywienie na czas całego wyjazdu uczestnicy powinni zabezpieczyć we własnym zakresie. 

 


17 sierpnia 2025r., (niedziela)

W niedzielę, 17 sierpnia 2025 r., zapraszamy na ostatni dzień XIII Festiwalu Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej. Od godziny 12:00 rozpocznie się zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego oraz Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS (również dla osób spoza zgłoszonych na XIII FCN - w formule odpłatnej). Wieczorem, o 20:00, odbędą się jeszcze obserwacje teleskopowe, a w razie niepogody – pokaz astrofotografii z muzycznym tłem nastrojowym w Sali Wielofunkcyjnej. Zakończmy ten wyjątkowy Festiwal wspólnie – o 23:00 pożegnamy trzynastą edycję i spojrzymy jeszcze raz w stronę gwiazd i to bezpośrednio, bo spod kopuły Obserwatorium Astronomicznego w kameralnym już gronie osób, które pozostaną jeszcze do nocy na terenie Sopotni Wielkiej. 

 

 

 
Dynamiczny harmonogram

 

Aby dostosować się do szybko zmieniających się warunków pogodowych w dobie zachodzących zmian klimatycznych, po raz kolejny w ramach Festiwalu Ciemnego Nieba udostępniamy harmonogram w wersji dokumentu Googla, który będzie na bieżąco aktualizowany i poprawiany o ewentualne czynniki atmosferyczne (i nie tylko). Z jego zawartością można się zapoznać pod niniejszym linkiem: Harmonogram XIII Festiwalu Ciemnego Nieba.

 

 
Informacje dodatkowe (w skrócie):

 

- nocleg i dojazd do Sopotni Wielkiej pozostaje w gestii zainteresowanych (nie dot. prelegentów),
- droga na Miejsce Obserwacyjne nr 20 w tym roku nie zostanie zamknięta dla ruchu kołowego,
- obowiązywać będzie rezerwacja miejsc dla aut na parking w wyznaczonych miejscach,
- udział w obserwacjach wymaga przestrzegania Karty Zasad Obserwatora i zasad XIII FCN (żółta grafika powyżej),
- osoba zgłaszająca się na XIII FCN zobowiązana jest wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.ciemneniebo.pl aż do momentu wyczerpania miejsc,
- wpłata składki wspierającej jest bezzwrotna! Prosimy o upewnienie się przed zgłoszeniem,
- przelew o innej treści niż „składka członkowska, wspierająca XIII FCN” zostanie zwrócony, a udział anulowany bez możliwości zarezerwowania miejsca,
- w przypadku wątpliwości lub chęci dokonania zmian w zgłoszeniu prosimy o kontakt bezpośredni na nr tel. 695-14-29-49. 

 

 

 
Zgłoszenia uczestnictwa

 

XIII Festiwal Ciemnego Nieba ma charakter imprezy zamkniętej z ograniczoną liczbą miejsc, co oznacza, że aby wziąć udział w którymkolwiek z przedstawionych wydarzeń, konieczne jest wypełnienie zgłoszenia poprzez formularz rejestracyjny. Formularz nie może być edytowany po wysłaniu zgłoszenia, w związku z czym prosimy o jego rozważne uzupełnianie, a ewentualne zmiany należy już zgłosić telefonicznie pod numer 695-14-29-49 za pośrednictwem wiadomości SMS, ale dopiero po uzyskaniu numeru rezerwacji XIIIFCN-000, który będzie również przesyłany w ten sam sposób na podany numer telefonu komórkowego w zgłoszeniu.

 

Z POWODU PROBLEMÓW TECHNICZNYCH FORMULARZ XIII FCN
ZOSTANIE URUCHOMIONY NIEBAWEM
PRZEPRASZAMY ZA OPÓŹNIENIE

 

 

Zapraszamy do wspólnych obserwacji i ochrony ciemnego nieba!

Używamy plików cookie

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.