ciemneniebo.pl    

klucz-blackOod marca 2017 roku Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP, rozpoczął świadczenie dedykowanych usług w zakresie redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem, czyli instalowania, modernizacji, naprawy lub wymiany na prawidłowe urządzeń oświetlenia zewnętrznego oraz doradztwa w tym zakresie. Jako pierwszy tego typu podmiot wyspecjalizowany w tym zagadnieniu w Polsce, chcemy w ten sposób czynnie wpływać na ochronę ciemnego nieba zarówno od punktowych, pojedynczych realizacji, aż po całe rozwiązania infrastrukturalne w przyszłości w naszym kraju. Status tych usług jest  jednak odmiennie inny od obecnie oferowanych na rynku, gdyż mieszą się one w zakresie działalności pożytku publicznego...

 

 

Realizacją zleceń związanych z redukcją zanieczyszczenia sztucznym światłem zajmuje się dział techniczny Stowarzyszenia POLARIS - OPP, w skład którego wchodzą m.in. koordynatorzy posiadający uprawnienia SEP do 1kV oraz przeszkolenia wewnętrzne z zakresu ochrony ciemnego nieba, a także specjaliści z dziedziny wdrażania "prawidłowych" projektów oświetleniowych i działacze programowi zaangażowani w popularyzację tematyki. Współpracujemy z elektrykami, którzy realizowali prace w technice oświetleniowe na terenie obszarów CN-001 Sopotnia Wielka, takich jak "Dark Sky Poland" czy też "Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce".
Korzystamy także z wolontariatu pracowniczego, czyli wykonywanie niektórych czynności przez zawodowców z zaprzyjaźnionych firm branżowych i instytucji naukowych. W dużym stopniu opieramy się o wykonane już realizacje związane z tym zagadnieniem jak i rozwiązania przychodzące ze Stanów Zjednoczonych czy Słowenii, gdzie powszechne są usługi redukcji zjawiska "light pollution".

W Polsce możemy się już pochwalić pierwszymi sukcesami tego typu jak np. wymiana oświetlenia ulicznego pod pierwszy w Polsce obszar ochrony ciemnego nieba CN-001 w Sopotni Wielkiej, modernizacja oświetlenia zewnętrznego gospodarstw domowych, czy ograniczenie nieprawidłowych iluminacji obiektów architektonicznych, parkingów czy placów. Wysiłki te spowodowały, iż za naszą sprawą miejscowość ta uzyskała pierwszy w Polsce i 10. w Europie tytuł International Dark-Sky Community z USA.

Prowadzimy także doradztwo przy wyborze prawidłowych opraw oświetlenia zewnętrznego, jednak nie dokonujemy bezpośredniej sprzedaży tego typu produktów!

W ramach usług technicznych oferowanych w ramach Programu Ciemne Niebo, wystawiane są faktury zw. VAT, a w początkowym etapie realizacji tych zadań zasięgiem objęliśmy głównie południową Polskę, a dokładniej woj. śląskie i część województwa małopolskiego. Zdarza się jednak, iż dla potrzeb sporządzenia raportu Breeam POL 06 nasze działania prowadziliśmy także w innych częściach kraju.

Usługi w szczególności polecamy takim obiektom jak:
- obserwatoria astronomiczne,
- obszary chronione przyrodniczo i krajobrazowo,
- prywatne domy miłośników nocnego nieba,
- hotele i pensjonaty rozwijające astroturystykę,
- obiekty zainteresowane redukcją zanieczyszczenia światłem jak np. branży retail i hotelarstwa. 

 

W ślad za wykonaną usługą techniczną ograniczającą ucieczkę sztucznego światła do otoczenia, możemy przyznać danemu obiektowi lub miejscu specjalny, numerowany certyfikat zgodności oświetlenia zewnętrznego z zasadami ochrony ciemnego nieba. Większe lub znaczące dla okolicy bądź regionu realizacje, mogą być także po przejściu odpowiedniej procedury - wpisane na listę obszarów ochrony ciemnego nieba w Polsce z ewidencją CN-000.

 

Warto dodać, że pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczamy w całości wyłącznie na realizację celów statutowych odnoszących się do Programu Ciemne Niebo, poprawiając w ten sposób ochronę naturalnej ciemności nocy w naszym kraju. 

 

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

oswietlajtak logo alert logo  
  wesprzyjnas logo przyciski2