ciemneniebo.pl    

W dniach 10-11 sierpnia 2019r. już po raz siódmy odbędzie się Festiwal Ciemnego Nieba na terenie Sopotni Wielkiej i okolic, gdzie wysiłkiem Urzędu Gminy Jeleśnia i Stowarzyszenia POLARIS - OPP, od 2011 roku funkcjonuje pierwszy w kraju obszar redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. To właśnie te dwie instytucje zapraszają w tym roku na wspólne obserwacje zbliżającego się maksimum "spadających gwiazd" Perseidów pod ciemnym niebem pełnym gwiazd, przy muzyce na żywo i w towarzystwie wyjątkowych gości - specjalistów i naukowców, którzy wzbogacą wydarzenie swoimi prelekcjami w ramach projektu "Dark Sky Poland", dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NIW-CRSO.

plakat VIIFCN mini

 

 

 

VII Festiwal Ciemnego NIeba będzie wyjątkowy na swój sposób, gdyż po raz pierwszy w ramach sierpniowego wydarzenia astronomicznego, do Sopotni Wielkiej przybędą już nie tylko pasjonaci obserwowania kosmosu, ale i naukowcy pracujący na co dzień w takich instytucjach jak Uniwersytet Wrocławski, Planetarium Śląskie, Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warszawski i inne. To właśnie za ich sprawą będziemy mieli okazję dowiedzieć dlaczego temat przewodni Festiwalu - ciemne niebo, jest tak ważne zarówno dla astronomii obserwacyjnej jak i zdrowia człowieka, przyrody, bezpieczeństwa czy dziedzictwa kulturowego. Będzie możliwość wysłuchać wykładów, obejrzeć przygotowane przez nich prezentacje, czy też zadać pytania, a nawet porozmawiać na interesujące nas tematy pod niebem pełnym gwiazd w trakcie kulminacyjnej obserwacji na sławetnym już wzgórzu Krzyżowski Groń, czyli Miejscu Obserwacyjnym nr 20 Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Główną więc koncepcją Festiwalu Ciemnego Nieba jest niezmienna...


Idea przybliżania tematyki nauk ścisłych w warunkach plenerowej obserwacji nocnego nieba, która daje niezapomniane wrażenia nie tylko wizualne, ale i dźwiękowe z muzyką na żywo w tle.

 

 

Tradycyjnie więc podczas tegorocznego Festiwalu nie zabranie także akcentów muzycznych. Tym razem wysłuchamy kilku artystów tej branży, wśród których kosmiczną wręcz muzykę z gatunku tworzonej elektronicznie zaprezentują nam hermeneia (PROGREFONIK) i Most Kataleptyczny. PROGREFONIK to założony w sierpniu 2016 r. przez Karolinę Kobielusz portal muzyczny, którego celem jest ukazanie zjawiska jednostki - słuchacza, jego doznań i miejsca w muzycznym świecie, czego przykładem może być m.in. projekt Szum Międzymiastowy. Autorzy piszą o sobie, iż jako zaprzyjaźniona ze sobą dziesięcioosobowa grupa cenią sobie otwartość, rozwój, wzajemny szacunek i przede wszystkim doznania zarówno dźwiękowe, jak i wizualne. 

progrefonikTo właśnie na portalu PROGREFONIK.PL poprzez fanpage możemy przeczytać wpis nawiązujący do tematyki kosmosu: 

"50 lat temu w przestrzeń kosmiczną został wyniesiony statek Apollo 11. Już za parę dni będziemy obchodzić rocznicę pierwszego spaceru po powierzchni księżyca, który wykonał Neil Armstrong. Jest to wydarzenie przełomowe i dziwne gdyby nie odbiło się echem w świecie sztuki. Do jednego z kilku filmów dokumentalnych oprawę muzyczną przygotował Brian Eno. Z "Apollo: Atmospheres And Soundtracks" bije chłód i pustka przestrzeni kosmicznej. Muzyka wzbudza poczucie samotności i niepokoju. Bo jakie uczucia mogły się kryć u astronautów pod grubym płaszczem ekscytacji?"

Jakimi zaś odczuciami dźwiękowymi zaskoczą nas twórcy muzyki - hermeneia (PROGREFONIK) i Most Kataleptyczny podczas nocnych obserwacji pod ciemnym niebem? Przekonamy się wkrótce!

 

celloDrugim jednak motywem skierowanym do naszych uszu, będzie w tym roku muzyka zupełnie odmienna od opisywanej powyżej, bo odtwarzana instrumentalnie na pianinie elektronicznym, skrzypcach i wiolonczeli przez muzyków, wśród których spotkamy m.in. Laurę - absolwentkę PSM II stopnia w Katowicach - skrzypaczkę i pianistkę. W tym repertuarze odnajdą coś dla siebie nawet najwięksi koneserzy muzyki, bowiem usłyszymy m.in. Nocturne op.9 No.2 Chopina, bardziej współczesne "A Star is Born", "Zmierzch" jako motywy muzyki filmowej, czy nawiązujące również do tematyki kosmosu...

Twilight New Moon

 

 

 

Wszystko to odbędzie się znów pod gołym niebem, ale gdyby pogoda jednak zawiodła, Festiwalowa noc Ciemnego Nieba odbędzie się i tak, ale na Sali Wielofunkcyjnej Stowarzyszenia POLARIS - OPP lub w przypadku większej liczby zainteresowanych - na hali sportowej ZS nr 4 w Sopotni Wielkiej, gdzie na karimatach, kocach czy śpiworach, uczestnicy będą mogli poobserwować wirtualne niebo prezentowane przez specjalistów z astronomii na projektorze multimedialnym, zaś muzyka towarzyszyć nam będzie również na żywo, tak jak w przypadku pogodnego nieba. Towarzysząco zaś będzie można zwiedzić nowy, prawie 40cm. teleskop systemu Schmidt-Cassegrain, zainstalowany kilka miesięcy temu pod kopułą Obserwatorium Astronomicznego. 

 


W 2019 roku udział w Festiwalu Ciemnego Nieba jest BEZPŁATNY.
Jedyne opłaty dotyczą parkingów dla aut czy biletów (opcjonalnie) na warsztaty we wnętrzu Stacji Kosmicznej YSS realizowane osobno dla zainteresowanych w ramach odpłatnej działalności statutowej.

 

 

Program VII Festiwalu Ciemnego Nieba:

10 sierpnia 2019r., (sobota):

13:00-17:00 – otwarty I blok prelekcji specjalistów:
(udział bezpłatny – Sala Wielofunkcyjna przy kopule Obserwatorium Astronomicznego – liczba miejsc ograniczona)  
- prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta, Uniwersytet Warszawski
– prelekcja  35 min. pt. „Do czego mieszkańcy Ziemi potrzebują ciemnej nocy?”.
- dr Sylwester Kołomański, Uniwersytet Wrocławski – prelekcja  35min. nt. wpływu sztucznego światła na astronomię,
- dr inż. Przemysław Tabaka, Politechnika Łódzka – prelekcja  35min, pt. „Typowe oprawy oświetlenia zewnętrznego jako źródło zanieczyszczenia światłem”.
- dr inż. Anna Kołton, Uniwersytet Rolniczy - prelekcja 20min., pt. „Czy rośliny muszą spać?”..
15:15-15:45 – zwiedzanie ogródka ASTROMETEO wraz z prognozą pogody na nocną obserwację:
(udział bezpłatny – teren przy siedzibie POLARIS-OPP)
16:00-17:00 – II blok prelekcji specjalistów:
(udział bezpłatny – Sala Wielofunkcyjna przy kopule Obserwatorium Astronomicznego – liczba miejsc ograniczona)  
- mec. Michał Chojnacki - Kalcelaria Radcy Prawnego
– prelekcja 15min., pt. „Bezpieczeństwo, dochodzenie roszczeń na drodze prawnej – emisja światła”.
- mgr Krzysztof Dwornik, Planetarium Śląskie
– prelekcja 15 min, pt.  "Metody popularyzacji astronomii i ochrony ciemnego nieba wśród dzieci, młodzieży i… seniorów",
- mgr Łukasz Włoczek, Urząd Gminy w Jeleśni – prelekcja 15 min., pt. „Współpraca z samorządem, a ochrona ciemnego nieba”.
- mgr Piotr Nawalkowski, Stowarzyszenie POLARIS – OPP – prelekcja 15min., pt. „Przykładowe źródła finansowania projektów społecznych dot. m.in. ochrony ciemnego nieba”.

--------WARIANT NA POGODNE NIEBO-------------

mapka18:00-20:00 – wydawanie przepustek na wjazd samochodów na teren festiwalowej obserwacji,
 
(udział bezpłatny - przepustka do pobrania w siedzibie POLARIS-OPP tylko w podanych godzinach – liczba przepustek ograniczona, opcjonalny parking na wzgórzu - 10zł./auto)
21:00-4:00 – plenerowa obserwacja ciemnego nieba z muzyką na żywo:
(udział bezpłatny – Miejsce Obserwacyjne nr 20, Krzyżowski Groń, punkt widokowy)  
- występy muzyczne na żywo muzyki filmowej, klasycznej, elektronicznej i innych motywów nawiązujących do szeroko pojętego nieba,
- pokazy gwiazdozbiorów za pomocą lasera na niebie,
- obserwacje teleskopowe planety Jowisz, Saturn, Księżyca, gromad gwiazd, mgławic, galaktyk itp.,
- zliczanie „spadających gwiazd”, czyli meteorów z roju Perseidy,
- prelekcje specjalistów i gości VII Festiwalu Ciemnego Nieba po 5-15min.,
- możliwość porozmawiania z naukowcami, specjalistami, pasjonatami astronomii, działaczami regionalnymi Programu Ciemne Niebo  i wiele innych.

 

--------WARIANT NA ZACHMURZONE NIEBO-------------

mapka niepogoda21:00-3:00 – wirtualna obserwacja na hali sportowej z muzyką na żywo:
(udział bezpłatny – hala sportowa ZS nr 4 w Sopotni Wielkiej – liczba miejsc ograniczona)  
- występy muzyczne na żywo muzyki filmowej, klasycznej, elektronicznej i innych motywów nawiązujących do szeroko pojętego nieba,
- pokazy gwiazdozbiorów na projektorze multimedialnym, 
- prezentacja zdjęć z ciemnego nieba – Drogi Mlecznej, gromad gwiazd, mgławic, galaktyk itp.,
- zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego wraz z omówieniem nowego teleskopu, 
- prelekcje specjalistów i gości VII Festiwalu Ciemnego Nieba po 5-15min.,
- możliwość porozmawiania z naukowcami, specjalistami, pasjonatami astronomii, działaczami regionalnymi Programu Ciemne Niebo  i wiele innych.

 

11 sierpnia 2019r., (niedziela):

12:00-13:00 – zwiedzanie Sferycznego Ogrodu Badawczego, będącego efektem prac projektowych w ramach dofinansowania firmy Żywiec Zdrój S.A. (Lokalne Inicjatywy Społeczne 2018) oraz Narodowej Agencji Europejskiego Korpusu Solidarności.  
(udział bezpłatny – teren przy siedzibie POLARIS-OPP – liczba miejsc ograniczona)  

13:00-17:00 – blok szkoleń i spotkań dla liderów regionalnych i kadry Programu Ciemne Niebo – Polska.
(udział zamknięty – wyłącznie dla osób zakwalifikowanych w ramach naboru projektowego:
https://www.ciemneniebo.pl/pl/dzialania-w-polsce/324-nabor-na-dzialaczy-regionalnych 

18:00-20:00 – zwiedzanie Stacji Kosmicznej YSS, makiety Sopotnia Wielka 2050 w skali H0 i kolekcji meteorytów.
(opłata 30zł./os – siedziba POLARIS-OPP – liczba miejsc ograniczona)  
22:00-1:00 – teleskopowe obserwacje i pokazy nieba. 
(udział bezpłatny – teren przy siedzibie POLARIS-OPP – liczba miejsc ograniczona)  
Festiwalowa noc obserwacyjna na bis – w kameralnym gronie, bez stanowisk do obserwacji w pozycji leżącej, obserwacje teleskopowe planety Jowisz, Saturn, Księżyca, gromad gwiazd, mgławic, galaktyk itp. (w przypadku zachmurzonego nieba obserwacja zostanie odwołana).

 


VII Festiwal Ciemnego Nieba objęty jest pełną rezerwacją miejsc poprzez zarejestrowanie swojego udziału w  formularzu Google, za pomocą którego będzie można wybrać rodzaj udziału w obserwacjach, zawnioskować o przepustki na wjazd samochodem czy też zgłosić udział w programie zastępczym.

 

 

UWAGA! Wszystkich uczestników wybierających się na V Festiwal Ciemnego Nieba, prosimy o zarejestrowanie się poprzez poniższy formularz:

formularz link

 

Potwierdzenie otrzymania zgłoszenia wraz z przyznaniem numeru rezerwacji miejsc nastąpi za pośrednictwem podanego w formularzu adresu e-mail!

 

Kulminacyjnym wydarzeniem VII Festiwalu Ciemnego Nieba, będzie obserwacja astronomiczna dla szerokiego grona odbiorców, poświęcona teleskopowym obiektom głębokiego kosmosu jak i wizualne obserwacje spadających gwiazd, czyli meteorów z roju Perseidy przy "kosmicznej muzyce" na żywo. Do dyspozycji uczestników będą m.in. Mobilne Obserwatorium, teleskopy, lornetki, a nawet stanowiska do obserwacji w pozycji leżącej w postaci łóżek polowych (tylko dla członków Programu Ciemne Niebo - Polska!).



linia pion1Sprzęt optyczny podczas VII Festiwalu Ciemnego Nieba będą obsługiwali m.in. członkowie szkolnego koła astronomicznego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu w roli wolontariuszy, jak również koordynatorzy Stowarzyszenia POLARIS - OPP oraz naukowcy za przyjaźnionych instytucji.

 

 

W przypadku wariantu na pogodę (obserwacja plenerowa) proponujemy zabrać własne leżaki lub karimaty oraz koniecznie ciepłą odzież, koce lub śpiwory i latarki tylko ze światłem czerwonym, które mniej podrażnia nasze oczy w ciemności. Używanie światła białego lub lampy błyskowej może skutkować usunięciem z wydarzenia.


Z uwagi na popularyzatorsko-edukacyjny charakter wydarzenia obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, środków odurzających, palenia wyrobów tytoniowych i pochodnych oraz stosowania innych używek w trakcie całego programu VII Festiwalu Ciemnego Nieba. Osoby niestosujące się mogą zostać obciążone kosztami usunięcia przez organizatorów z wydarzenia.

 

Podczas VII Festiwalu Ciemnego Nieba realizowane są towarzyszące działania projektowe, wspierane przez podmioty i partnerów:

logotypy VIIFCN

 

 Zapraszamy do wspólnych obserwacji i ochrony ciemnego nieba!

Używamy plików cookie

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.