ciemneniebo.pl    

IX FCN plakat Medium

 

Długo oczekiwany w tym roku, dziewiąty już Festiwal Ciemnego Nieba zaprasza do Sopotni Wielkiej w terminie 7/8 sierpnia na wspólne obserwacje "spadających gwiazd" - meteorów, a także spotkanie osób pasjonujących się astronomią i lubiących spoglądać w nocne niebo przy relaksującej muzyce. To właśnie tutaj, w Sopotni Wielkiej obchodzimy w tym roku 10-lecie modernizacji całego oświetlenia publicznego pod pierwszy w Polsce obszar ochrony ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem światłem. Dzięki temu bez trudu można dostrzeć przepiękną "wstęgę" Drogi Mlecznej czy nawet najsłabsze obiekty głębokiego kosmosu. W dodatku korzystając z wygaszania oświetlenia ulicznego nocą, od godz. 0:00 warunki obserwacyjne stają się jeszcze lepsze! Niestety, tegoroczny Festiwal będzie znów organizowany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa z powodu trwającego w Polsce stanu pandemii COVID-19 i w nieco skromniejszej formule z uwagi na ograniczone możliwości naszej organizacji...

 

 

 

Tegorocznym hasłem Festiwalu jest "zostańmy do wschodu Słońca", czyli zdanie bardzo często powtarzane przez naszych obserwatorów ze Stowarzyszenia POLARIS - OPP w latach ubiegłych, kiedy to jeszcze w ramach zjazdów z serii ...ASTRO... spotykaliśmy się w Sopotni Wielkiej na sierpniowych obserwacjach Perseidów i uczestnikom było żal, że tak wyjątkowa noc już się kończy... Chcieliśmy czerpać z tej wyjątkowej chwili jak najwięcej, jak najdłużej, a finałem prawie każdej, udanej obserwacji meteorów na słynnych już łóżkach polowych, był właśnie wschód Słońca. Tym, którzy dotrwali do tego momentu należał się tytuł "wytrwałego obserwatora" bądź "wytrwałej obserwatorki", gdyż nie tak łatwo przeleżeć na łące całą noc i nie zasnąć aż do świtu!

wschód nad M O 20 

Podobnie będzie na IX Festiwalu Ciemnego Nieba w tym roku. Tym razem w kameralnym gronie, na łące nieopodal budynku siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP, spotkamy się aby "celebrować" ciemną noc pełną gwiazd, a w tle usłyszymy relaksującą muzykę o iście kosmicznym repertuarze, wybranym tym razem przez obserwatorów naszej organizacji. Będzie to Festiwal relaksu i odpoczynku, z nutą wspomnień do dawnych, sierpniowych nocy i z okazją do "złapania tchu" w tych trudnych czasach, a być może przed kolejną próbą jaka nas czeka...

 Program IX Festiwalu Ciemnego Nieba

 

7 sierpnia 2021r.

12:00 - otwarcie zjazdu w postaci zapalenia symbolicznego, czerwonego "znicza obserwacyjnego" przy siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP (docelowo świecić się będzie pod stalową konstrukcją festiwalowego namiotu sferycznego).

15:00 - Walne Zebranie 2021 Stowarzyszenia POLARIS - OPP w wersji plenerowej - dla osób zrzeszonych i kandydujących do roli koordynatorów / członków organizacji (w porządku obrad m.in. zatwierdzenie sprawozdań rocznych, głosowania nad absolutoriami działów tematycznych, nadanie Tytułu Polarisowca Roku 2020, wręczenie Błękitnych Odznak POLARIS-OPP, ustalenie wysokości składek członkowskich, przedstawienie i debata nad wizją działalności Stowarzyszenia na następne lata itp.)

21:00* - uruchomienie punktu informacyjno-weryfikacyjnego dla osób zarejestrowanych jako uczestnicy IX Festiwalu Ciemnego Nieba przy wejściu do siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP (wstęp na miejsce obserwacyjne tylko dla posiadaczy przydzielonego miejsca - otrzymanej rezerwacji).

22:59* - zamknięcie punktu jak i możliwości wejścia na teren zespołowej obserwacji festiwalowej (osoby spóźnione nie będą mogły dołączyć z uwagi na specyfikę tegorocznego programu obserwacyjnego).

23:00* - inauguracja festiwalowej obserwacji ciemnego nieba z podkładem muzycznym jak i narracją prowadzących nt. obiektów na niebie, zjawisk, wywiady z uczestnikami, itp. 

5:30* - zakończenie obserwacji  wschodem Słońca...

 

8 sierpnia 2021r.

14:00 - prelekcja prof. dr hab. Krystyny Skwarło-Sońta z Uniwersytetu Warszawskiego i członkini Stowarzyszenia POLARIS - OPP, nt. wpływu zanieczyszczenia sztucznym światłem na otoczenie (wykład dostępny także on-line na żywo w ramach projektu "Zabierz teleskop do domu" w ramach meetingów z teleskopami - za pośrednictwem programu Zoom dla rodzin/osób zgłoszonych do projektu!). 

15:00 - przegląd teleskopów w ramach ww. projektu - spotkanie uczestników bezpośrednio z koordynatorami meetingów, szkolenia praktyczne, porady, testy sprzętu, wymiana informacji i możliwość zapoznania się z innymi użytkownikami teleskopów itp. Pokaz Słońca za pomocą teleskopu Coronado (przy siedzibie POLARIS-OPP).

18:00 - zgaszenie symbolicznego, czerwonego znicza obserwacyjnego i zakończenie oficjalnej części IX Festiwalu Ciemnego Nieba.

Uwaga! Prezentowane godziny mogą ulec zmianie w toku realizacji działań festiwalowych.

* - punkty programu oznaczone gwiazdką będą odwołane w sytuacji wystąpienia opadów atmosferycznych. W takim przypadku stosowny komunikat pojawi się na niniejszej stronie i/lub informacja zostanie rozesłana za pośrednictwem wiadomości SMS do uczestników przyjętych na IX Festiwal Ciemnego Nieba. 

 Warunki udziału

 

W tegorocznej edycji do udziału zapraszamy w szczególności:

 • rodziny zgłoszone do projektu "Zabierz teleskop do domu",
 • osoby uczestniczące w Programie Ciemne Niebo (dla osób indywidualnych),
 • osoby należące do koła astronomicznego LOŻA w LO im. M. Kopernika w Żywcu,
 • osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu POLARIS - OPP,
 • pozostałe osoby zainteresowane obserwacjami ciemnego nieba (UWAGA! liczba miejsc bardzo ograniczona!)

Aby wziąć udział w IX Festiwalu Ciemnego Nieba, należy uzyskać zwrotne potwierdzenie rezerwacji miejsc, które zostanie przesłane za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS na podany w formularzu zgłoszeniowym adres/numer telefonu. W treści otrzymają Państwo dodatkowe informacje co zrobić z otrzymanym potwierdzeniem.

UWAGA! Informujemy, że o pierwszeństwie przydzielenia miejsca na Festiwalu decyduje nie tylko termin wysłania zgłoszenia, ale i przynależność do jednej z ww. grup preferowanych uczestników/uczestniczek wg. przedstawionej kolejności.

Należy więc zgłosić się poprzez formularz dostępny poniżej, wpisując w zgłoszenie każdą z osób oddzielnie (z uwagi na limity miejsc i aktualnie obowiązujące przepisy). Rodziny z dziećmi bądź osoby towarzyszące, proszone są o uzupełnienie jednego formularza dla wszystkich (nie będzie możliwości modyfikacji zgłoszeń, tj. dopisywania dodatkowych osób po jego wysłaniu!).

 

Informujemy również, że z uwagi na obostrzenia pandemiczne nadal obowiązują zasady, które przedstawiamy graficznie poniżej:

infografika covid

 Teleskopy i muzyka

 

telep 25W odróżnieniu do poprzednich edycji, podczas IX Festiwalu Ciemnego Nieba nie będzie dostępnych otwartych stanowisk teleskopowych do pokazów obiektów na niebie, a całą uwagę poświęcimy meteorom z tytułu bliskiego maksimum roju Perseidów (12 sierpnia 2021r.). Będą natomiast uczestnicy projektu "Zabierz teleskop do domu" ze sprzętem typu Sky-Watcher 130mm na małym montażu Dobson (proponujemy rozłożyć je na kocu, karimacie lub innym podłożu z możliwością swobodnego obserwowania z "poziomu ziemi"). Z uwagi na możliwe rotacje rodzin uczestniczących w projekcie, możliwe iż na czas Festiwalu będą do dyspozycji wolne egzemplarze tego teleskopu, o które będzie można się zgłosić.

Bez względu na dostępność teleskopów, na pewno do dyspozycji będą doświadczeni obserwatorzy nocnego nieba ze Stowarzyszenia POLARIS - OPP, którzy omówią gwiazdozbiory, widoczne obiekty, najciekawsze historie z wypraw obserwacyjnych itp. Również oni będą autorami dobranych podkładów muzycznych z gatunku muzyki relaksacyjnej, które w tym roku nie będą grane w wersji instrumentalnej lecz jako stałe tło do prelekcji o ciemnym niebie.Miejsce Obserwacyjne nr 3

 

Stanowisko o numerze 3 na terenie Sopotni Wielkiej to duża łąka gdzie będziemy mieli do czynienia z nierównym podłożem, często wilgotnym nieopodal zadrzewienia wąwozu z potokiem (kierunek obserwacji: wschód i południowy wschód oraz na południe). Wszystkie osoby znajdujące się na tym Miejscu Obserwacyjnym zobowiązane są do przestrzegania Karty Zasad Obserwatora oraz kilku następujących zasad specjalnych:

 • powierzchnia zajmowanego stanowiska (koce, śpiwory, leżaki itp.) nie powinna być większa niż 3m na 3m,
 • do oświetlania stanowiska używamy tylko światła koloru czerwonego!
 • należy zachować czystość stanowiska obserwacji (śmieci zabieramy ze sobą po obserwacji, zaś do dyspozycji będzie plenerowa toaleta kabinowa typu toi-toi),
 • przemieszczamy się tylko wyznaczonymi dróżkami i chodnikiem głównym,
 • każdorazowo o "chwilowym" opuszczeniu miejsca obserwacji (np. udając się po jakąś rzecz do samochodu), informujemy koordynatorów i/lub pracowników ochrony/straży,
 • samochody będzie można zaparkować tylko w wyznaczonych miejscach w odległosći ok. 100-150m. od stanowiska obserwacji (na miejscu wskażą je służby porządkowe i koordynatorzy Festiwalu),
 • opuszczając stanowisko, sprzęt optyczny zabieramy ze sobą - organizatorzy nie odpowiadają za rzeczy pozostawione na Miejscu Obserwacyjnym ani w jego otoczeniu (w tym także teleskopy otrzymane w ramach projektu),
 • uczestnicy zobowiązani są do zapewnienia sobie samodzielnie stanowisk do obserwacji (leżaki, łóżka polowe, koce, śpiwory, itp. - w tym roku nie przewidujemy możliwości powszechnego wypożyczania tego typu sprzętu ze Stowarzyszenia POLARIS - OPP). 

 

obserwacje Leonidów 1998 

 Opłaty


Udział w IX Festiwalu Ciemnego Nieba jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane wsparciem naszych działań zapraszamy do wpłacenia dowolnej kwoty tytułem: "Darowizna na IX Festiwal Ciemnego NIeba" na poniżej konto:

Stowarzyszenie POLARIS - OPP
02 1160 2202 0000 0000 2853 5258

lub też zapisania się do Programu ochrony ciemnego nieba dla osób indywidualnych.

 Niepogoda

UWAGA! W przypadku spodziewanych opadów deszczu w noc z 7 na 8 sierpnia 2021r., program obserwacyjny od godz. 21:00 do 5:00 zostanie ODWOŁANY! Nie przewidujemy w tym roku możliwości realizowania programu zastępczego w pomieszczeniach zamkniętych.

 Formularz zgłoszeniowy

 

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń poprzez formularz on-line z uwagi na wyczerpanie limitu osób mogących uczestniczyć w IX Festiwalu Ciemnego Nieba!
Powiadomienie uczestników o przydzielonym miejscu lub jego braku, przewidujemy między 2 - 3 sierpnia 2021r. Zastrzegamy możliwość opóźnień w przekazaniu informacji poprzez e-mail lub SMS.

 

 

"Zostańmy do wschodu Słońca!"

Używamy plików cookie

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.