ciemneniebo.pl    

wroclaw nocne

Co Polacy wiedzą o zanieczyszczeniu sztucznym światłem? Niestety niewiele... przynajmniej tak donoszą badania opinii publicznej wykonane przez TNS Polska na zlecenie Ministerstwa Środowiska i choć jest to analiza opracowana pod koniec 2015 roku, nie ma co ukrywać, że nadal jest źle z naszą, krajową świadomości na temat uciążliwości światła. Działacze Programu Ciemne Niebo na każdym kroku spotykają się z niezrozumieniem tematu, błędnym utożsamianiem zjawiska z brakiem oszczędności energii elektrycznej, a nawet nagminnym spłycaniem problemu do rangi nieistniejących bądź nieistotnych. Tymczasem z roku na rok sztucznego światła przybywa zarówno na naszych ulicach, jak i podwórkach.

 

Z analiz działań terenowych naszego Programu wynika, że ten drugi przybrał na sile właśnie od 2015 roku, gdy tradycyjne, przydomowe "halogeny", zaczęły coraz bardziej wypierać biało-jaskrawe jak światło spawalnicze, oprawy LED... Od tego właśnie momentu nabierają na sile prośby o interwencje, że "oto sąsiad założył sobie taką właśnie nowoczesną i ekologiczną przecież lampę"..., ale zapomniał, że może to stanowić uciążliwość dla otoczenia. Jak się okazuje - znacznie większą niż nam się początkowo wydaje, iż dotyczy tylko tych najbliższych sąsiadów... Dlatego też niniejszym zachęcamy czytelników po raz pierwszy odwiedzających naszą stronę (i nie tylko) do małego testu porównawczego. Najpierw zapoznajmy się z podstroną Zanieczyszczenie sztucznym światłem (...), a następnie zapraszamy do lektury badania opinii publicznej: Problem hałasu, odoru i zanieczyszczenia światłem w oczach Polaków.

 

Wiele jest jeszcze do zrobienia pod względem zjawiska "light pollution" nie tylko na ulicach naszych miast, ale i także w naszych umysłach...   Apelujemy o pomoc w zwiększaniu świadomości na ten temat w Polsce!

 

przyciski2

Zadbaj o ciemne niebo i nie tylko!